Metody pracy
Poniżej znajdziecie Państwo opis szeregu metod stosowanych przeze mnie. By zapewnić pacjentom maksymalizację efektywności terapii stosuję naraz techniki kilku koncepcji, co powoduje, że rozwiązanie jest zawsze dopasowane do potrzeb klienta (pacjenta).
Nie trzymam się sztywno wyznaczonych przez daną metodę ścieżek: zamiast traktować wszystkie przypadki jednakowo – podręcznikowo, podchodzę do każdego problemu indywidualnie, dostosowując techniki i zabiegi do potrzeb pacjenta. To sprawia, że skuteczność działań jest znacznie wyższa niż w przypadku stosowania pojedynczej koncepcji, a rezultat dużo trwalszy.
METODA PNF
Metoda neurofizjologiczna powstała w 1946 r. w Kalifornii. Jest to kompleksowy system oddziaływania terapeutycznego. Skrót pochodzi od nazwy proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie, facilitowanie) ruchu.
Terapia PNF skierowana jest do pacjentów neurologicznych, ortopedycznych jak również dzieci z wadami postawy, skoliozy czy w pracy z pacjentami w podeszłym wieku. Możliwości pracy są bardzo szerokie.
Jeśli jesteś po wypadku komunikacyjnym, udarze, rekonstrukcji ACL czy innych urazach ortopedycznych lub masz problemy z równowagą z różnych powodów to ta terapia jest właśnie dla Ciebie.
W terapii PNF, w zależności od potrzeb pacjenta, wykorzystywane są różne techniki uczące ruchu i koordynacji, stabilizujące, rozluźniające, mobilizujące, przeciwbólowe i inne, typowe dla tej metody, a także program ćwiczeń funkcjonalnych na materacu, nauka chodzenia, usprawnianie funkcji wegetatywnych (mięśni twarzy, języka oraz funkcji oddychania połykania i artykulacji), a pośrednio dochodzi również do regulacji pracy autonomicznego układu nerwowego, szczególnie podczas terapii oddechowej oraz oddziaływań w obrębie tułowia i klatki piersiowej.
Celem pracy tą metodą jest osiągnięcie utraconej funkcji w wyniku urazu, czy wypadku. To może być np.: nauczenie się ponownie siadania, wstawania czy chodzenia, a nawet sięgnięcie po kubek do kawy. Cel ten osiągamy poprzez zastosowanie różnych technik. Jest to jedna z najlepszych metod w rehabilitacji.
Nie martw się, że czegoś nie możesz. Terapia uczy jak aktywować rejony chore wykorzystując to co mamy zdrowe i silne w naszym organizmie. To ogromna radość, gdy zaczniesz odkrywać w sobie, że możesz więcej niż myślisz.
METODA McKenzie
Z problemem bólów kręgosłupa boryka się ludzkość na całym świecie. Nasz konsumpcyjny tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Przychodzi chwila, gdy po pochyleniu nie możemy już się wyprostować, a ból jest tak potężny, że odbiera nam władzę w nogach. Od lekarzy słyszymy różne diagnozy (dyskopatia szyjna, lędźwiowa, rwa kulszowa i inne). Ratujemy się farmakoterapią czy rehabilitacją, która nie wiele daje, a kolejne ataki są coraz bardziej bolesne, wyłączając nas z życia zawodowego jak i prywatnego.
Możesz więcej niż myślisz. To ty masz wpływ na to, czy będziesz swoim zachowaniem, postawą szkodził kręgosłupowi czy mu pomagał. Metoda ta również uczy jak radzić sobie, gdy już problem kręgosłupa dotknie również Ciebie.
Twórcą metody McKenzie jest Robin McKenzie. Jest to najbardziej popularny sposób leczenia dolegliwości związanych z problemami kręgosłupa w krajach Europy Zachodniej, USA oraz Nowej Zelandii.
Terapia poprzedzona jest wykonaniem bardzo dokładnego badania przedmiotowego i podmiotowego. Do tego celu służy specjalnie przygotowany przez autora protokół diagnostyczny.
Poprawne zbadanie pozwala zakwalifikować pacjenta do jednego z zespołów klinicznych zaburzeń opracowanych przez twórcę metody .
Podczas sesji terapeutycznych duży nacisk kładzie się na edukację pacjenta na temat jego problemu, bowiem pacjent jako współuczestniczący w terapii ma wpływ na to co się z nim dzieje.
Terapia uczy wychodzenia z problemu i zabezpieczenia się przed jego nawrotami, a kiedy takowe się zdarzą uczy jak sobie z nim poradzić.
METODA Mulligan Concept
To metoda terapii manualnej powstała na przełomie lat 80 i 90 w Nowej Zelandii, a jej twórcą jest Brian Mulligan. W myśl metody niektóre urazy w obrębie narządu ruchu mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości w stawach czy nieprawidłowego ustawienia stawów. Odpowiednio wykonana mobilizacja stawu z aktywnym ruchem pacjenta daje często zniesienie dolegliwości bólowych, zwiększenie bezbolesnego ruchu. Terapia daje trwałe efekty i jest bezpieczna dla pacjenta.
W pracy terapeuta stosując tą metodę wykorzystuje takie techniki jak: NAG, SNAG, MWM.
Terapia jest bezbolesna, poprzedzona wnikliwą diagnostyką. Udział pacjenta w terapii jest częścią procesu leczenia. Pacjent na bieżąco ma informować terapeutę o odczuciach podczas wykonywanych procedur.
Jeśli cierpisz na :
- ograniczenie ruchomości stawów obwodowych (ramienny, łokciowy, kolanowy, skokowy i inne), odcinka szyjnego, piersiowego,
lub lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
- ból podczas wykonywania ruchów
- łokieć golfisty
- łokieć tenisisty
- zapalenie stożka rotatorów
- skręcenie stawu skokowego i inne.
To ta metoda pracy jest własnie dla Ciebie. Metoda jako koncepcja pracy z pacjentem ulega cały czas rozwojowi.
METODA BeBalanced functional
To metoda pracy idealna dla pacjentów po wszelakich zabiegach operacyjnych w obrębie narządu ruchu (wymiana stawu biodrowego, kolanowego, skręcenia stawu skokowego czy rekonstrukcja ścięgna Achillesa), ale również dla pacjentów neurologicznych (udary, urazy rdzeniowo-kręgowe, SLA czy inne).
Wszędzie tam, gdzie masz problemy z równowagą i potrzebujesz pomocy praca w oparciu o model Bebalanced functional daje długotrwałe efekty i pozwala cieszyć się lepszą jakością ruchu.
MTG masaż tkanek głębokich jako jedna z wielu form pracy na tkance miękkiej.
To zbiór wielu technik pracy na tkankach miękkich całego ciała człowieka. To swojego rodzaju forma masażu, umiejętność rozluźniania tkanek poprzez poprawę ich przesuwalności i uwalnianie od restrykcji.
Celem terapii jest przywrócenie rozluźnienia tkanek skutecznie i jak najbardziej ekonomicznie.
MTG może być podstawową formą terapii jak również może był łączony z innymi metodami pracy z ciałem. Wolne tempo to podstawa pracy terapeuty, zapobiega to obronnemu napięciu mięśni podczas ruchu terapeuty. Powolne ruchy są niezbędne na odpowiedz z tkanek miękkich.
Korzyści płynąc z terapii MTG:
- zmniejszenie bólu
- zwiększenie bezbólowego zakresu ruchu
- zmiana postawy ciała
- rozluźnienia ciała
- poprawa jakości ruchu
- szybszy powrót do zdrowia po urazach i innych dysfunkcjach
Kiedy terapia jest dla Ciebie:
- zaburzenia w obrębie kręgosłupa oraz kończyn (rwa kulszowa, rwa barkowa, stany przeciążeniowe związane z uprawnianą dyscypliną sportową,
długo utrzymująca się pozycja statyczna i inne)
- bóle mięśni
- zmniejszenie ruchomości stawów
- urazy
Flossing
Floss z ang. Opląt jest to owijanie, oplątanie części ciała taśmą floss band wywołując miejscową kompresję tkanek miękkich. Metodę pracy na tkankach miękkich opracowała amerykańska fizjoterapeutka dr Kelly Starret w 2013r. w San Francisco.
Użycie taśmy powoduje wzrost kompresji tkanek (ucisk tkanek), efektem tego jest:
- zmniejszenie obrzęku
- stymulacja mechanoreceptorów
- stymulacja przekrwienia tkanek
- poprawa mobilności skóry, powięzi i mięśni
- poprawa czucia ruchu
Korzyści płynąc z ucisku:
- przyspiesza leczenia ostrych urazów
- działa przeciwbólowo
- znacznie przyspiesza regenerację tkanek
- zwiększa mobilność tkanek miękkich i zakresy ruchomości
Terapię wykorzystujemy w fazie ostrej jak i przewlekłej urazów.
Flossing to głównie narzędzie uzupełniające inne techniki pracy z pacjentem. Wykorzystujemy zarówno na początku jak i na końcu terapii. To kiedy i w jakim zakresie wykorzystywana jest specjalna taśma floss band zależy od terapeuty prowadzącego terapie. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze efekty terapii.
Pamiętać należy, że sama taśma jest tylko częścią całej terapii z użyciem taśmy. Należy wspomnieć o :
- badaniu
- użycie taśmy
- uruchomieniu tkanek poddanych terapii
- treningu funkcjonalnym
Dopiero połączenie tych wszystkich elementów w terapii floss band daje efekty.
Neuromobilizacje
Jak sama nazwa wskazuje w terapii tej w sposób bezpośredni oddziałujemy na nerwy. Sama terapia poprzedzona jest wnikliwą diagnostyką celem znalezienia problemu. Podczas zabiegu dochodzi do delikatnego napinania się nerwu, którego funkcja jest zaburzona.
Główne nerwy poddane terapii to: nerw kulszowy, promieniowy, łokciowy, pośrodkowy czy sploty nerwowe.
Pracę tą metodą wykorzystujemy u wielu pacjentów: neurologicznych, ortopedycznych oraz wszędzie tam, gdzie dochodzi do zaburzeń na poziomie przesuwalności nerwów wokół otaczających tkanek.
AKUPUNKTURA MEDYCZNA
Suche igłowanie inaczej zwane medyczną akupunkturą (DN) to terapia wielu schorzeń dotyczących tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, przyczepy mięśniowe, więzadła) to idealna terapia tzw. Punktów spustowych, punktów maksymalnej bolesności.
Punkt spustowy definiowany jest najczęściej jako "nadwrażliwe miejsca w nadmiernie napiętych pasmach mięśni szkieletowych, które są bolesne podczas nacisku, rozciągania, nadmiernego skurczu tkanek i towarzyszy temu pojawienie się bólu w miejscu odległym.’’ (Simons i wsp. 1999).
Stanowi uzupełnienie terapii lub jako jej podstawowa forma.
Terapia po wcześniejszym dokładnym zbadaniu pacjenta i prawidłowym określeniu typu dolegliwości polega na wprowadzeniu cienkiej igły akupunkturowej w miejsce zmienione, np. punktu spustowy.
To odróżnia suche igłowanie od akupunktury, która bazuje na terapii punktów akupunkturowych (meridian). W suchym igłowaniu mechanicznie oddziałujemy na tkankę łączną wywołując reakcję nerwowo- mięśniową.
Medyczna akupunktura wykorzystywana jest w leczeniu między innymi:
-
bóle barku
-
napięciowe bóle głowy
-
cierpnięcia dłoni
-
bóle związane ze stanami zwyrodnieniowymi
-
shin splits (bóle przedniego przedziału piszczeli)
-
bóle ścięgna Achillesa i inne
Kinesiology taping
Początki metody to rok 1973, gdy dr Kenzo Kase zaczął współprace z firmą Nitto Denko. Dziś to znana na całym świecie metoda pracy na tkankach miękkich zarówno sportowców jak i pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych.
Terapia polega na naklejeniu na ciało rozciągliwych taśm o specjalnych właściwościach celem wywołania pożądanych efektów.
Celem terapii jest:
- normalizacja napięcia i pracy mięśni , powięzi
- zwiększenie ruchomości stawów
- działanie przeciw bólowe
- poprawa czucia powierzchownego i głębokiego
- poprawa mikrokrążenia i przepływu chłonki
Kiedy wykorzystujemy Kinesiology taping:
- przeciążenia
- po urazach ortopedycznych
- stłuczenia
- skręcenia
- obrzęki tkanek miękkich
- leczenie bólu o podłożu zapalnym lub zwyrodniowym
- nadmierne napięcie mięśni
- zespoły dysbalansu mięśniowego
- wspomagani pracy mięśni
- terapia blizn
IASTM OMT Training jako terapia tkanek miękkich i blizn
Terapia IASTM Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization jest to inaczej mobilizacja tkanki miękkiej z użyciem specjalistycznych narzędzi. Efektem jest skuteczne zwalczanie adhezji powięziowych, a także świetnie nadaję się do pracy na bliznach. Łagodzi ból o charakterze mięśniowo-powięziowym oraz zmniejsza dolegliwości ze strony układu ruchu.
Narzędzia do terapii IASTM wykonane są z najwyższej jakości stali chirurgicznej. Jest wiele badań potwierdzających skuteczność terapii, poprzez wpływ na aktywność fibroblastów oraz stan macierzysty zewnątrzkomórkowych. Jako forma pracy z ciałem wykorzystywana jest na całym świecie.
Efekty terapii to :
- zmniejszeniem dolegliwości bólowych,
- poprawą mobilności,
- osiągnięciem lepszych efektów terapeutycznych w krótszym czasie, przy użyciu mniejszego nakładu siły.
Stosując IASTM możemy:
- działać głęboko i powierzchownie,
- szybciej lokalizować źródła problemów,
- pracować na strukturach takich jak powięzi, mięśniach, ścięgna, więzadła,
- zwiększyć ergonomię i wydajność naszej pracy,
- skrócić czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonych efektów terapeutycznych.
Terapia IAST jest jedną z wielu metod którymi pracuję. W terapii indywidualnej z pacjentem dobieram metody adekwatne do problemu, często łączę z innymi metodami.
Nordic Walking
Jako terapia, sposób na spędzanie wolnego czasu. Ma bardzo wielu zwolenników na całym świecie. Niezależnie od pogody każda pora jest odpowiednia na rozpoczęcie tej wspaniałej przygody. Nie ważne na jakim etapie swojej aktywności jesteś czy ile masz lat, Nordic walking jest właśni dla ciebie.
Korzyści płynące z uprawiania Nordic walking:
- poprawa samopoczucia
- usprawnia układ oddechowy
- usprawnia układ krwionośny
- wzmacnia większość mięśni naszego ciała
- odciąża stawy biodrowe, kolanowe, skokowe
- obniża ciężar ciała pozwalając spalać tkankę tłuszczową
- działa przeciwdepresyjnie
- powraca lepszy sen
Wszystkich korzyści nie sposób wymienić, pozostaje ruszyć się z domu i rozpocząć przygodę z kijkami.
Pamiętajmy, żeby przed rozpoczęciem zajęć z Nordic Walking zasięgnąć opinii swojego lekarza rodzinnego, czy aby nie ma przeciwwskazań do tego rodzaju aktywności.
Zgłoś się do lekarza jeśli:
- jesteś po operacji
- cierpisz na choroby przewlekłe
- masz znaczne odchylnia w postawie ciała a także inne dolegliwości bólowe
Pamiętaj również , że technika to podstawa i zanim zaczniesz cieszyć się z tego rodzaju aktywności niezależnie od pogody i pory roku zgłoś się do swojego fizjoterapeuty i poproś o lekcje nauki chodzenia.