Rehabilitacja ortopedyczna
Jest to wyspecjalizowana gałąź rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej. Jej celem jest możliwie największe zniwelowanie negatywnych skutków urazów i unieruchomień. Pacjenci zarówno przed jak i po operacji powinni być do tego odpowiednio przygotowani. Prawidłowo prowadzona fizjoterapia prowadzi do osiągnięcia całkowitej sprawności sprzed urazu i powrotu do dawnej aktywności, lub do przygotowania pacjenta do funkcjonowania w nowej sytuacji życiowej.
Efektywna terapia powinna rozpocząć się od kiedy to tylko możliwe. Wczesna mobilizacja ruchowa (terapia manualna) ma dobroczynny wpływ na odżywianie tkanek, co redukuje ból i obrzęk, chroniąc przed zesztywnieniem stawów. W przypadku zabiegów operacyjnych bardzo ważne jest postępowanie przygotowawcze, mający wpływ na późniejszy powrót do zdrowia i ochronę przed powikłaniami. Celem jest całkowity powrót do sprawności funkcjonalnej, w tym uprawiania sportu również zawodowo.
.jpg)
W codziennej pracy z pacjentami ortopedycznymi korzystam z różnych technik i metod :
- PNF,
- McKenzie,
- IASTM,
- FLOSSING,
- NEUROMOBILIZACJE,
oraz inne techniki poznane na szkoleniach.
Wskazaniami do prowadzenia fizjoterapii ortopedycznej są między innymi urazy oraz przebyte zabiegi kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa, również urazy sportowe, złamania kości, urazy aparatu więzadłowego, urazy stawu kolanowego, urazy stawu skokowego, łokieć tenisisty i golfisty, bóle i przeciążenia kręgosłupa oraz inne.